Aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia

Aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia jest częstym tematem, z racji, że większość z nas raczej prowadzi siedzący tryb życia.
Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego jest ona aż tak ważna dla zachowania zdrowia oraz jakie ilości aktywności fizycznej są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obecnie uważa się, że brak aktywności fizycznej może być jedną z przyczyn nadmiernej masy ciała i otyłości. Dlatego tutaj również zostanie poruszony ten problem zdrowotny.
Aktywność fizyczna jest tak ważna, że zostanie jej poświęcony na blogu cykl składający się z 3 artykułów.

Pojęcie aktywności fizycznej

W tej części cyklu wpisów o aktywności fizycznej chcę wyjaśnić Ci pojęcie aktywności fizycznej, rolę mięśni w utrzymaniu zdrowia. W tekście będzie mowa również o rodzajach aktywności fizycznej oraz o nadwadze i otyłości.
Dowiesz się także, jakie są konkretne zalecenia odnośnie codziennej porcji ruchy zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
W kolejnych częściach tego artykułu dowiesz się o tym, czy warto monitorować kroki za pomocą krokomierza. Czy trzeba wykonywać te słynne 10 000 tysięcy kroków dziennie. Jak aktywność fizyczna wpływa na mikrobiotę jelitową oraz co to jest sarkopenia i czy osoby starsze powinny podejmować aktywność fizyczną.

Zapraszam do lektury.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to zdrowie dla ciała i dla ducha. Artykuł aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia.
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to zdrowie dla ciała i dla ducha. Artykuł aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia.

Aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia najważniejsze informacje

Bycie aktywnym fizycznie to nieodłączna część zdrowego stylu życia. Sama aktywność fizyczna jest częścią promocji zdrowia zarówno osób zdrowych, jak i osób chorujących na różne jednostki chorobowe (1). Włączenie odpowiedniej aktywności fizycznej w swój plan dnia jest tak naprawdę kluczowym działaniem koniecznym do utrzymania czy osiągnięcia zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Stąd właśnie pomysł na napisanie tego artykułu.

Brak aktywności fizycznej a ryzyko chorób przewlekłych

Bardzo mała ilość ruchu w naszym życiu lub zupełny jego brak mogą stać się przyczyną rozwoju chorób cywilizacyjnych. Do których zaliczamy: choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, nadwaga i otyłość (2,3).
Badania epidemiologiczne wskazują, że systematyczne uprawianie aktywności fizycznej może wpłynąć na obniżenie umieralności o 30-50% z powodu chorób układu-sercowo-naczyniowego (3).

Wpływ braku ruchu na zdrowie układu nerwowego

Zgodnie z najnowszymi danymi literaturowymi brak ruchu wpływa również bardzo negatywnie na zdrowie psychiczne i funkcje kognitywne (na funkcje kognitywne składają się: możliwość liczenia, zapamiętywania, koncentracji, postrzegania) (3,4). Dlatego warto zaznaczyć, że każda nawet najmniejsza aktywność fizyczna będzie miała ogromny wpływ na stan naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z pewnością są to powody, dla których warto ją wprowadzić.
Celem tego artykułu przede wszystkim jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia aktywności fizycznej w utrzymaniu i poprawie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Aktywność fizyczna a gospodarka węglowodanowa organizmu

Aktywność fizyczna sprawia, że mięśnie szkieletowe są bardziej podatne na działanie insuliny, dzięki czemu prawidłowo funkcje gospodarka węglowodanowa. To z kolei sprzyja utrzymaniu stężenia glukozy w granicach normy i może przełożyć się na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. A nawet zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów takich jak: rak piersi, endometrium, czy rak trzustki.

Aktywność fizyczna a masa ciała

Aktywność fizyczna pomaga również utrzymać prawidłową masę ciała. Warto podkreślić, że rozwój technologiczny w znacznej mierze wpływa na zmniejszenie aktywności fizycznej. Przykładowo zamawianie jedzenia przez aplikacje, praca zdalna w domu, to wszystko ma znaczący wpływ na zmniejszenie aktywności fizycznej. Należy podkreślić, że wiedza społeczeństwa na temat znaczenia aktywności dla zdrowia i utrzymania prawidłowej masy ciała nadal jest zbyt mała (2).

Aktywność fizyczna, tkanka mięśniowa i zachowanie zdrowia

Mięśnie szkieletowe to największy organ w organizmie człowieka, stanowią one 40% składu masy ciała. Mięśnie wchodzą w skład układu mięśniowo-szkieletowego pełniącego odpowiednio funkcje lokomocyjne i podporowe (5). Dodatkowo mięśnie stanowią rezerwuar dla składników odżywczych, ochronę dla narządów wewnętrznych, a także wpływają na utrzymanie stałej temperatury ciała (5).

Miokiny związku o charakterze hormonalnym

Badania naukowe z ostatnich lat donoszą, że mięśnie produkują związki o charakterze hormonalnym. Dzięki czemu mięśnie komunikują się z pozostałymi organami (5,6). Związki hormonalne wytwarzane przez mięśnie są nazywane miokinami, a do ich produkcji dochodzi konkretnie w odpowiedzi na wysiłek fizyczny (5).

Rola miokin

Związki te biorą udział w komunikacji pomiędzy mięśniami i innymi narządami takimi jak: mózg, wątroba, jelita, trzustka, tkanka tłuszczowa, skóra. Mogą one wywierać m.in. wpływ na funkcje poznawcze, metabolizm glukozy, lipidów, metabolizm kostny, funkcje układu odpornościowego (5). Przykładem najlepiej poznanej miokiny mięśniowej jest interleukina 6 (IL-6). Tylko interleukina 6 uwalniana z mięśni może być nazywana miokiną i wykazano, że może ona działać przeciwzapalnie (5).

Czynniki wpływające na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest rozumiana jako aktywność mięśni szkieletowych, która jest związana ze zmianami czynnościowymi w organizmie (3). Każda aktywność fizyczna powoduje wydatek energetyczny i jest ona niezbędna do zachowania zdrowia (3).
Poziom aktywności fizycznej w danym kraju może zależeć od bardzo wielu różnych czynników. Przykładowo od ukształtowania i zabudowania terenu, rozwoju komunikacji miejskiej, rozwoju infrastruktury sportowej w miastach np. dostępności boisk. Zależy on także od tradycji kulturowych (3). 

Rodzaje aktywności fizycznej a zachowanie zdrowia

Literatura wyróżnia trzy główne rodzaje aktywności fizycznej. Zostały one opisane poniżej. Ich połączenie stanowi pełną aktywność fizyczną człowieka:

  • Ogólna aktywność fizyczna, są to działania, które angażują mięśnie. Do tej grupy będą zaliczane np.: spacery, prace domowe, ogrodowe.
  • Aktywność aerobowa (wydolnościowa). Do tej grupy należą ćwiczenia aerobowe (tlenowe), czyli dynamiczne ćwiczenia angażujące duże partie mięśniowe. Skutkiem ich działania jest poprawa kondycji oraz wydolności krążeniowo-oddechowej. W tej grupie znajduje się tenis, bieganie, spacery po górach, koszykówka itp.
  • Trening oporowy, wpływa on na poprawę siły mięśniowej, są to treningi z obciążeniem i do tej grupy zalicza się treningi z obciążeniem np. hantle, sztangi, treningi na wyspecjalizowanym sprzęcie, dostępnym na siłowni. Ta forma ruchu szczególnie wpływa na poprawę siły i masy mięśniowej, ale również wpływa pozytywnie na metabolizm i wytrzymałość kości (3).

Przykładowo squash jest przykładem aktywności wydolnościowej.

Squash. Artykuł aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia.
Squash. Artykuł aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia.

Otyłość w kontekście braku aktywności fizycznej

Otyłość jest definiowana jako nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. To nagromadzenie w niekorzystny sposób wpływa na stan zdrowia i w konsekwencji na jakość życia (2,7). Na rozwój otyłości wpływa naprawdę wiele czynników, w tym czynniki genetyczne i środowiskowe. Jednak największą rolę przypisuje się czynnikom środowiskowym w tym, a konkretnie: nadmiernej konsumpcji wysokokalorycznej i wysokoprzetworzonej żywności oraz braku ruchu (2,7).

Schorzenia przewlekłe związane z nadwagą i otyłością

Nadwaga i otyłość może predysponować do wielu schorzeń przewlekłych. Przykładowo do: zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia (nieprawidłowości w lipidogramie), choroby zwyrodnieniowej stawów, kamicy pęcherzyka żółciowego, zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, a także zwiększa ryzyko niepłodności u kobiet i mężczyzn.
W ostatnich latach coraz bardziej podkreśla się również, że wśród osób z nadmierną masą ciała są większe predyspozycje do występowania chorób nowotworowych (2). Podsumowując w redukcji masy ciała konieczne jest wprowadzenie zmian w stylu życia. Te zmiany obejmują w sumie zmianę sposobu żywienia i zmianę w aktywności fizycznej (8).

Wskaźnik masy ciała BMI

Nadwagę i otyłość diagnozuje się poprzez wyliczenie wskaźnika masy ciała BMI (ang. Body Mass Index), według poniższego wzoru (9,10):  

Wskaźnik BMI wzór.
Wskaźnik BMI wzór.

Poniżej znajduje się interpretację wskaźnika BMI zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization) przedstawiono w poniższej tabeli:

Klasyfikacja BMIBMI kg/m2
Niedowaga<18,5
Prawidłowa masa ciała18,5 – 24,9
Nadwaga25 – 29,9
Stopień I otyłości30 – 34,9
Stopień II otyłości35 – 39,9
Stopień III otyłości (ekstremalna)powyżej i równy 40

Wskaźnik masy ciała informuje o stanie odżywienia i zagrożeniu chorobami przewlekłymi. Zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych występuje przy wartościach wysokich, a także przy wartościach <16 kg/m2 (9).

Ograniczenia wskaźnika BMI

Należy pamiętać, że wskaźnik ten ma pewne ograniczenia, dlatego często dietetyk interpretuje go w połączeniu z innymi pomiarami (9). Wskaźnik masy ciała nie informuje o ilości czy rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. Przykładowo osoba mająca pracę siedzącą, dodatkowo nie wykonująca żadnej dodatkowej aktywności fizycznej mająca  BMI 27 kg/m2 będzie odznaczać się większą ilością tkanki tłuszczowej w ciele. Z kolei osoba aktywna fizycznie może mieć również takie samo BMI, jednak niewątpliwie może ono wynikać z rozbudowanej masy mięśniowej.

BMI-interpretacja dla osób starszych

Kolejny problem z BMI dotyczy osób starszych. Obecnie istnieją dwie interpretacje wskaźnika masy ciała BMI dla osób starszych, są one przedstawione w tabeli poniżej (9).

Poniżej znajduje się klasyfikacja wskaźnika masy ciała (BMI) dla osób starszych:

InterpretacjaWedług Committee on Diet and Health (1989) w kg/m2Według Queensland Government (2014) w kg/m2
Niedowaga<24<23
Prawidłowa masa ciała24–2924–30
Nadwaga>29>30

Prawidłowa masa ciała dla osób w wieku 55–65 lat: 23–28 kg/m2.
Prawidłowa masa ciała dla osób w wieku >65 r.ż.: 24–29 kg/m2.

U osób starszych BMI <25 kg/m2 może być związane ze zwiększonym ryzykiem występowania zespołu kruchości. Inna interpretacja BMI u osób starszych jest związana m.in. z ubytkiem wysokości ciała wraz z wiekiem (9).

Wskaźnik obwodu talii do obwodu bioder WHR

W celu uzupełnienia wskaźnika BMI można również dodatkowo wyliczyć wskaźnik obwodu talii do bioder WHR (ang. waist to hip ratio). WHR informuje o miejscu szczególnego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej (7). Wylicza się go poprzez podzielenie obwodu talii w centymetrach przez obwód bioder w centymetrach (9).
Otyłość brzuszna jest definiowana jako wskaźnik WHR równy lub powyżej 0,9 u mężczyzn i równy lub powyżej 0,85 u kobiet. Zgodnie z rekomendacjami WHO są to punkty odcięcia dla wystąpienia komplikacji metabolicznych.
WHR określający stosunek talii do bioder, który informuje o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. Przykładowo osoby o identycznym wskaźniku BMI mogą mieć różne wskaźnik WHR.

WHR otyłośc brzuszna i posladkowo-udowa

Dzięki wskaźnikowi WHR otyłość można podzielić na dwa typ: androidalny (brzuszny) . W wyniku którego dochodzi do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie okolicy zaotrzewnowej, co znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz zespołu metabolicznego. Z kolei typ otyłości gynoidalny (pośladkowo- udowy), gdzie tkanka tłuszczowa jest ulokowana głównie w okolicy pośladków i bioder wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylaków i choroby zwyrodnieniowej stawów (9,11).

Analiza składu masy ciała

W gabinecie dietetyka można również dokonać pomiaru składu masy ciała. Polega on na rozdziale masy ciała na poszczególne komponenty takie jak m.in. ilość tkanki tłuszczowej, ilość tkanki mięśniowej, ilość beztłuszczowej masy ciała, masę kości. Analizowanie tych pomiarów w trakcie trwania interwencji dietetycznej pozwala na ocenę procesu odchudzania oraz pozwala monitorować cały proces. Zwłaszcza te pomiary są cenne wśród osób starszych, u których źle dopasowana dieta redukcyjna nie może doprowadzać do  gwałtownego spadku masy mięśniowej. Taki spadek masy mięśniowej mógłby u nich doprowadzić do sarkopenii, o której czytelnik przeczyta w dalszych częściach artykułu. Rodzaj terapii dietetycznej musi być odpowiednio dostosowany do stanu zdrowia danej osoby.

Choroba otyłościowa

Warto zaznaczyć, że obecnie otyłość nie jest już spostrzegana jako problem kosmetyczny, a jest uważana za chorobę.
Uznanie otyłości za chorobę przez WHO miało miejsce w 1948 roku. Z kolei w roku 2013 Amerykańskie Towarzystwo Medyczne (AMA, ang. AmericanMedical Association) sklasyfikowało otyłość jako chorobę przewlekłą.
Posiada ona swoją nomenklaturę w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10 (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) i jest oznaczona kodem E66 (7,12).
Dodatkowo otyłość klasyfikuje się jako jednostkę chorobową spowodowaną zachwianiem równowagi energetycznej, która charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie (7).

Otyłość jako globalny problem zdrowia publicznego

Otyłość jest globalnym problemem zdrowia publicznego i w znaczący sposób wpływa na jakość i długość życia.
Najbardziej zagrożona nadwagą i otyłością grupą populacyjną są dzieci i młodzież. To właśnie w tych dwóch grupach populacyjnych w ostatnich latach obserwuje się najbardziej dynamiczny wzrost masy ciała i duży spadek aktywności fizycznej (7).

Czynniki ryzyka nadwagi i otyłości

Czynniki ryzyka występowania nadwagi i otyłości są bardzo złożone i mogą mieć związek z predyspozycjami genetycznymi i środowiskowymi. Ale także z aspektami psychologicznymi (np. jedzenie jako metoda radzenia sobie ze stresem), czynnikami socjalnymi, ekonomicznymi (wybieranie tańszej wysokorzetworzonej żywności), zaburzenia snu (sen trwający mniej niż 6 h sprzyja insulinooporności oraz nadwadze i otyłości).

Choroby endokrynologiczne a nadmierna masa ciała

Problem występowania otyłości może być również związany z występowaniem chorób endokrynologicznych np. zaburzenia funkcji tarczycy polegające na jej niedoczynności, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga. Kolejną przyczyną może być spadek aktywności fizycznej (7). 
Na zakończenie tego rozdziału warto podkreślić, że aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych są podstawą leczenia nadwagi i otyłości (13).
Jedną z form aktywności może być zwiększenie ilości wykonywanych kroków na co dzień, o czym będzie w dalszej części artykułu.

Ile się ruszać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization) stworzyła rekomendacje dla dzieci w wieku 5-17 lat, dorosłych i osób powyżej 65 lat (4).
W tych rekomendacjach WHO zaleca 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizyczne lub 75-150 minut intensywnej aktywności fizycznej dla osób dorosłych (4).
Z pewnością im więcej ruchu, tym lepiej. Zalecenia odnośnie aktywności fizycznej dla różnych grup wiekowych przedstawiono w tabeli (4,14).

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization)

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization) odnośnie aktywności fizycznej.

Warto zapamiętać, że wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest lepsze niż jej całkowity brak (4,14).

Dzieci i młodzież (5-17 lat)

Co najmniej 60 minut dziennie zaleca się wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej lub dużej intensywności, głównie wysiłek aerobowy.
Przez 3 dni w tygodniu zaleca się ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności, oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości.
Należy ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej, zwłaszcza czas spędzany przed ekranem/ monitorem urządzeń elektronicznych.

Dorośli (18-64)

Podejmowanie co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.
Lub 75-150 minut aerobowej aktywności o dużej intensywności.
Lub równoważne połączenie tych dwóch wytycznych.
Dodatkowo zaleca się wykonywanie co najmniej 2 dni w tygodniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie o umiarkowanej lub większej aktywność, co zapewne dodatkowe korzyści zdrowotne.
Należy zastąpić czas, który spędza się w pozycji siedzącej aktywnością o umiarkowanej intensywności.

Osoby starsze (65 lat i więcej)

Zaleca się, aby wszystkie osoby starsze podejmowały regularna aktywność fizyczną.
Osoby starsze powinny w ciągu tygodnia podejmować 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.
Lub 75-150 minut aerobowej aktywności o dużej intensywności.
Dwa razy w tygodniu powinno się podejmować ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej lub większej intensywności, zapewni to dodatkowe korzyści dla zdrowia.
Osoby starsze powinny być tak aktywne, jak tylko pozwala im na to ich sprawność ruchowa, ruch należy dostosować do stopnia sprawności osoby starszej
Należy zastąpić czas, który spędza się w pozycji siedzącej aktywnością o dowolnej intensywności.

Wdrażanie aktywności fizycznej do codziennej rutyny

Niestety badania przeprowadzone w ostatnich latach pozwoliły oszacować, że 27,5% dorosłych i 81% dzieci i młodzieży nie spełnia powyższych rekomendacji, dlatego konieczne są plany naprawcze, których celem będzie promowanie aktywności fizycznej w utrzymaniu zdrowia (14). Warto także zadbać o wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie o miarkowanej lub większej intensywności przez co najmniej 2 dni w tygodniu.
Takie postępowanie może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne (4).
Warto pamiętać, aby jak najbardziej ograniczyć spędzanie czasu w pozycji siedzącej (4).

Dopasowanie aktywności fizycznej do możliwości i preferencji

Ważna jest cała aktywność także ta w ciągu dnia, a nie tylko ta na treningu 2 razy w tygodniu. Warto zaznaczyć, że nawet lepszy spadek masy ciała może odnieść osoba, która zwiększy cały ruch w ciągu tygodnia niż osoba, która wykona 2 treningi na siłowni w tygodniu, a potem zasiądzie przy serialach. Warto podkreślić, że ilość i rodzaj aktywności fizycznej musi być indywidualnie dostosowany do możliwości każdego pacjenta. Do ćwiczeń można wybrać dowolne miejsce i dowolny rodzaj aktywności fizycznej, dobrze się sprawdzi rowerek stacjonarny, bieżnia, steper. Takie sprzęty można nawet wypożyczyć na pewien czas. Wypożyczanie takiego sprzętu może dobrze się sprawdzić w okresie zimowym. Ważne, aby pacjenci z nadwagą i otyłością na początku nie obciążali swoich stawów zbyt agresywnymi ćwiczeniami.

Po prostu zacznij

Na początek można zacząć od basenu, jazdy na rowerze, jeśli występują problemy ze strony układu ruchu np. bóle stawów kolanowych, biodrowych to na początku warto zasięgnąć porady u fizjoterapeuty, który dobierze zestaw ćwiczeń bezpiecznych dla pacjenta (2).
Najprostszą rzeczą, jaką można zrobić to monitorować ilość kroków za pomocą krokomierza. Jak wprowadzić aktywność fizyczną do swojego stylu życia przeczytasz w kolejnych częściach wpisów na temat aktywności fizycznej.

Wprowadzanie aktywności fizycznej w styl życia

Jeśli po przeanalizowaniu powyższych rekomendacji zauważasz, że nie spełniasz ich założeń, a chcesz rozpocząć działania w kierunku zwiększenia swojej aktywności fizycznej, to zacznij od niewielkiej aktywności i stopniowo zwiększaj jej czas trwania, intensywność i częstotliwość (10,14).
Możesz zacząć od spaceru i stopniowo przechodzić do szybkiego marszu. Ważne, aby wybrać taka aktywność fizyczną, aby była ona również źródłem relaksu i zabawy. Wtedy chętnie będziesz do niej wracać.
Rodzajów aktywności jest tak dużo, że jest w czym wybierać. Jedna osoba może dobrze się czuć w jodze a inna będzie woleć dynamiczny squash.

Aktywność i choroby przewlekłe

Jeśli masz choroby przewlekłe np. chorobę zwyrodnieniową stawów, problemy z kręgosłupem, nadwagę, otyłość lub inne schorzenia, to skontaktuj się z fizjoterapeutą, który po szczegółowym wywiadzie i badaniu udzieli Ci wskazówek, jaka forma ruchu będzie skuteczna i bezpieczna dla Ciebie. Przy ćwiczeniach pamiętaj o nawodnieniu. Jeśli cierpisz na refluks, nie ćwicz zaraz po posiłku. Jeśli chorujesz na cukrzycę, pamiętaj o monitorowaniu stężenia glukozy.

Proste zwiększanie ilości aktywności fizycznej

Warto zaznaczyć, że aktywność fizyczną można zwiększyć już poprzez proste zabiegi, jak ograniczanie jazdy samochodem, korzystanie ze schodów częściej niż z windy.
W ten sposób zwiększamy tak zwaną spontaniczną aktywność fizyczną. Spontaniczna aktywność fizyczna to wydatek energetyczny związany z codzienna aktywnością fizyczną. Składają się na nią takie czynności jak: chodzenie, sprzątanie, praca w ogrodzie i inne zwykłe codzienne czynności. Dbanie o spontaniczną aktywność fizyczną może być bardzo pomocne w utrzymaniu stabilnej masy ciała, może być także pomocne w redukcji masy ciała u pacjentów z nadwaga i otyłością.

Spontaniczna aktywność fizyczna

W codzienny tryb życia jest również łatwiej wpleść spontaniczną aktywność niż aktywność zaplanowaną związaną z wyjściem na siłownię (8).
Niski poziom spontanicznej aktywności fizycznej jest związany z większym ryzykiem występowania nadwagi i otyłości (8). Jak już wyżej wspomniano przydatnym w zmianie stylu życia może być posługiwanie się krokomierzem. Więcej o nich przeczytasz w kolejnym akapicie.
Nawet 5 minut jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest lepsze od jej braku.

Korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Poniżej przedstawiono listę korzyści dla organizmu, jakie wynikają z wprowadzenia aktywności fizycznej:

  • Wsparcie procesu redukcji masy ciała,
  • Utrzymywanie i ochrona masy mięśniowej,
  • Poprawa wydolności fizycznej i kondycji,
  • Zmniejszenie ryzyka chorób dietzależnych,
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby nowotworowe w tym raka jelita grubego,
  • Korzystny wpływ na gospodarkę lipidową (zmniejszenie stężenia trójglicerydów, zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu HDL),
  • Korzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową (poprawa wrażliwości tkanek na insulinę, zmniejszenie stężeń glukozy we krwi),
  • Zmniejszenie ryzyka nadciśnienia tętniczego, a jeśli już ono występuje, to zmniejszenie powikłań z nim związanych,
  • Korzystny wpływ na zdrowie psychiczne zwłaszcza w dobie pandemii i postpandemii (poprawa nastroju, relaks, poprawa pamięci i koncentracji, lepszy sen),
  • Poprawa działania układu odpornościowego.

Podsumowanie artykułu aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia

Reasumując w zamianie stylu życia nie chodzi tylko o wprowadzenie sportu, ale również o dbanie o tak zwaną aktywność spontaniczną np. wybieranie schodów zamiast windy, umycie samochodu ręcznie zamiast korzystania z myjni, wybieranie się na mniejsze zakupy pieszo, aktywne zabawy np. z psem.

Aktywne zabawy z psem, spacer na Czantorię. Artykuł aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia.
Aktywne zabawy z psem, spacer na Czantorię. Artykuł aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia.

Ważne są małe kroki w zwiększaniu aktywności fizycznej

Na każdy dzień tygodnia można zaplanować inną ilość kroków np.

Poniedziałek, wtorek, piątek: plan minimum: 6 tysięcy kroków.

Środa, czwartek: plan optimum: 8 tysięcy kroków.

Sobota i niedziela plan maksimum: po 10 tysięcy kroków.

Aktywność fizyczna ma nam sprawiać przyjemność, a nie być źródłem nieprzyjemności. Można popróbować różnych aktywności lub nawet wprowadzić dłuższe spacery (wzbogacone np. o słuchanie podcastów) i to również będzie korzystne dla zdrowia.

Na zakończenie


Należy pamiętać, aby być najsprawniejszą wersją siebie i porównywać swoją kondycję po zmianach nawyków i wprowadzeniu ćwiczeń do wcześniejszej swojej kondycji, a nie kondycji kogoś innego. I bardzo ważne! Nie należy mylić cudzej sceny ze swoimi kulisami.
Należy otaczać się pozytywnymi motywacjami. Jeśli korzystasz z social mediów, obserwuj tylko takie konta, które motywują pozytywnie do działania. Przestań natomiast obserwować profile, które sprawiają, że czujesz się gorzej lub pod ich wpływem myślisz gorzej o swoim ciele czy stylu życia.
Należy być elastycznym i pamiętać, że każda aktywność fizyczna jest lepsza od żadnej.

Aby wprowadzić ruch w swój styl życia możesz wykorzystać poniższy plener. Dlaczego warto to zrobić szczegółowo opisałam powyżej.

Planer aktywności fizycznej. Artykuł aktywność fizyczna a zachowanie zdrowia.

Literatura cz.1.

[1] Yayedi A., Gohari A., Shab-Bidar S. Daily Step Count and All-Cause Mortality: A Dose-Response Meta-analysis of Prospective Cohort Studies. Sports medicine. 2022;52 (1). https://doi.org/10.1007/s40279-021-01536-4.

[2] Ciesielska K. Znajomość potrzeby aktywności fizycznej u osób z nadwagą lub otyłością. Forum Zaburzeń Metabolicznych. 2019;10.

[3] Gieroba B. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu. 2019; 25.

[4] WHO. Wytyczne WHO dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia: omówienie. 2021. WHO/EURO: 2021-12040-40953-58211.

[5] Macura B., Szczepanik M. Oś jelitowo-mięśniowa. Aktywność fizyczna jako czynnik wpływający na stan mikrobioty jelit. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu. 2022; 28.

[6] Ciołkiewicz M., Kuryliczyn-Moskal A., Hryniewicz A., Kamiński K. Sarkopenia i profil miokinowy czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych? Postepy Hig Med Dosw. 2019;73: 550–562.

[7] Wywra L., Pelczyńska M. Rola dysbiozy jelitowej w patogenezie nadwagi i otyłości. Forum Zaburzeń Metabolicznych. 2023; 14 (1).

[8] Chung N., Park M.Y., Kim J. et. all. Non-exercise activity thermogenesis (NEAT): a component of total daily energy expenditure. Journal of exercise nutrition & biochemistry. 2018;22(2). doi: 10.20463/jenb.2018.0013

Literatura cz. 2.

[9] Brończyk-Puzoń A., Koszowska A., Bieniek J. Basic anthropometric measurements and derived ratios in dietary counseling: Part one. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne Nursing and Public Health. 2018;8(3):217-222.

[10] Zegan M., Michota-Katulska E., Lewandowska M., Boniecka I. Rola podejmowanej aktywności fizycznej w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia otyłości oraz cukrzycy typu 2. Med Rodz 2017; 20(4): 273-278. 2017. DOI: https://doi.org/10.25121/MR.2017.20.4.273

[11] Organization WH. WHO | Waist circumference and waist–hip ratio. Report of a WHO expert consultation, Geneva 8-11 December 2008. WHO: World Health Organization; 2011.

[12] 10 International Classification of Diseases (ICD-10).

[13] Cayir Y., Aslan S.M. Akturk Z. The effect of pedometer use on physical activity and body weight in obese women. European journal of sport science. 2015;15(4). DOI: 10.1080/17461391.2014.940558

[14] Bull F.C., al.-Ansari S.S., Biddle S. et. All. World Health Organization 2020 guidelines on physical activity and sedentary behaviour. British journal of sports medicine. 2020;54(24). doi:10.1136/bjsports-2020-102955

Podobne wpisy