Fakty i mity genetyki nowotworów dr Paula Dobosz
Pełny tytuł książki: Fakty i mity genetyki nowotworów. Jak im zapobiegać, wcześnie wykrywać i czym jest medycyna personalizowana.
Dr Paula Dobosz specjalizuje się w genetyce i genomice nowotworów. W swojej książce w sposób ciekawy wprowadza czytelnika w zagadnienia genetyki, genomiki i chorób onkologicznych.
Odpowiada na wiele pytań: skąd się biorą choroby nowotworowe? Jak je leczyć, Jak je zrozumieć? I to nie tylko pod względem medycznym, ale również społecznym.
Choroby onkologiczne sieją strach, niestety w Polsce nadal mamy postawę społeczną „lepiej nie wiedzieć”, „lepiej nie iść do lekarza, bo może coś znajdzie”. Niestety ta postawa sprawia, że choroby nowotworowe w naszym kraju są diagnozowane późno, zbyt późno… co utrudnia, a nawet często uniemożliwia ich leczenie.
Choroby nowotworowe wykryte wcześnie można skutecznie leczyć, a wykonywanie badań profilaktycznych może często uratować życie. Dlatego ta książka jest istotna w wymiarze społecznym, uświadamia czytelnika, jak ważne jest zrozumienie przyczyn powstawania chorób onkologicznych.
Książka również pokazuje, jak złożone jest poznawanie zagadnień związanych z genetyką oraz jak odpowiedź na jedno pytanie pociąga za sobą nowe, kolejne pytania.
Autorka również porusza zagadnienie związane z edukacją na lekcjach biologii, a raczej jej brakiem…lub uczeniem się rzeczy niepotrzebnych jak cykl rozwojowy pantofelka….każdy z nas pewnie to dobrze pamięta…. Brak elementarnej wiedzy w zakresie podstawowych zagadnień związanych z biologią człowieka, niestety sprzyja rozwojowi np. grup antyszczepionkowych czy zwolenników różnych niebezpiecznych terapii alternatywnych.
W książce można znaleźć również ciekawe informacje na temat działania substancji zawartych w dymie papierosowym, a dokładniej benzopirenu, który znacząco zwiesza ryzyko powstawania mutacji w białku TP 53, co może prowadzić do rozwoju nowotworu. Już od dawna wiadomo, jak szkodliwe są papierosy, książka dodatkowo podkreśla ten fakt.
Warto wspomnieć, że dziedziczona jest podatność na nowotwory i tylko od nas zależy, czy będziemy minimalizować ryzyko zachorowania stosując zbilansowaną dietę, utrzymując prawidłową masę ciała, unikając nałogów, uprawiając aktywność fizyczną. Dużo zależy od nas samych, od naszej diety, stylu żucia.
Kładzenie większego nacisku w programie nauczania ma propagowanie wiedzy o układzie immunologicznm, szczepieniach, genetyce, bakteriach, wirusach, witaminach, odżywianiu przełożyło by się na kształtowanie bardziej świadomego i zdrowszego społeczeństwa.
Zapewne nigdy nie będzie cudownego i jednego leku na raka, najważniejsze co możemy zrobić, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem to dbać o styl życia i brać udział w badaniach profilaktycznych.
Autorka przywołała ciekawe i aktualne badania naukowe mówiące o tym, że jednym z czynników, który może zwiększać ryzyko zachowywania na raka piersi, jest brak aktywności fizycznej. W przypadku raka jelita grubego ta zależność była już znana od dawna, ale w kontekście raka piersi stanowi nowe doniesienie. Rzuca to nowe światło na konieczność dbania o odpowiednią ilość ruch.